Zpátky na
    Anglie & Man 2008


Back to
    England & Man 2008
napsáno v Arachnopilii
writen in Arachnopiliaoptimalizováno pro Mozilla
optimized for Mozilla


Od května 2005 jste
You are visitor no

návštěvníkem.
since May 2005

Great Laxey Wheel


Great Laxey Wheel

Rozchod / Gauge : 483 mm / 19 inches
Délka / Length : 0.3 km / 0.2 miles
Založeno / Built : 1877
Výchozí bod / Starting point : Laxey, Isle of Man
Souřadnice / Position : N54°13'55" W4°24'20"
http://www.storyofmann.com
     

V Laxey jsme narazili na hi-tech důl. Dolovalo se zde olovo, zinek, měď a železo už od 14. století. Důl se přirozeně technicky vyvíjel a tak roku 1850 zajišťovalo pohon pump a výtahů vodní kolo. K dolu nás dopravila malá lokomotiva, která původně obstarávala dopravu v dole. Rozfajrovat, natlakovat, zavřít komín a šup do dolu.

We come upon hi-tech mine in Laxley. The lead, zinc, copper and iron was mined here from 14th century. The mine was grow in and in 1850 year here was used the lift and system of pumps. All was propelled by giant water wheel. To the mine we was pulled by small loco "Ant" which originaly transported ore from mine : fire up, pressurize, close chimney and let's go to mine.

     

Drážkou jsme projeli krátkým tunelem a vystoupili u největšího vodního kola, jaké jsme kdy viděli - Lady Isabely.

We went by short line with short tunnel by short carriage and when we droped out we so the biggest water wheel on the world - "Lady Isabelle"

.

     

Kolo pohánělo pomocí dlouhého převodu vodní pumpy a výtah. Na kole jsou poměrně jednoduché mechanismy, nicméně jejich velikost je úděsná. Přípojná vidlička měří metr, kliková hřídel má deset metrů a vyložení dva metry. Voda je místo mýnského náhonu dopravována na vrchol dutým sloupem.

The wheel drove the lift and water pumps by very long rod. The wheel is a simply mechanism but its size is overwhelming. The connection plug is one meter long, the crankshaft is ten metes long and two meters reach. The water goes to top of wheel by hollow pillar.

     

"Ojnice" je rovněž poněkud přerostlá a to hodně - měří totiž čtvrt kilometru. Pomocí trojúhelnikového převodu pak kolo pohybovalo svislým trámcem, na kterém byla upevněna čerpadla na vodu a výtahové plošiny.

The "shaft" is a little overgrown too - it is a quarter kilometer long. On the end of shaft is triangle transmission to moving with the vertical beam. The lift platforms and water pumps was fixed on this vertical beam.

     

Čerpadla byla rovněž přerostlá (průměr 60cm, zdvih 4 metry). Požití výtahu vyžadovalo určitou zručnost - naskočit na plošinu, o patro výš vyskočit, počkat další půlotáčku kola až přijede druhá plošina shora, naskočit a znova. Ale určitě to bylo lepší než šplhat po žebříku těch 450 metru (celková hloubka dolu).

The pumps was overgrown too - 60cm (2 feet) diameter and 4 meters (12 feet) stroke. To use the lift you have to skiful - jump in to platform, jump out on next floor, wait for next platform (a half-turn of the wheel), jump in and so on. But it was better then climbing by ladder all 450 meters of heigh of the mine, certainly.

 

Videoklip v rozlišení 320x240 bodů, tahá se z YouTube. Videoklip ve formátu AVI v plné kvalitě je ke stažení níže. Klikněte na ikonu kamery.
 

Video in 320x240 pixel. It's downloaded from YouTube. If you want video in full quality click to camera picture lower.
Videoklip v plné velikosti a kvalitě. Pozor, velký soubor!
Video in full size and quality. Attention, big file!.
720x576 pixels, codec XviD, 71 MByte.